İçerik Pazarlama, 2020: Son Kılavuz -1- – Oktay Yavaş

0
63

Bu kılavuzda öğreneceklerimiz;
*İçeriğimizi nasıl yükseltebiliriz
*İşlevsel olan içerik biçimleri
*2020’de trend olan içerik pazarlama eğilimleri
*Yeni içerik oluşturma stratejileri
*Birçok avantajlı tavsiye, strateji ve teknikler

Oluşturduğunuz için daha fazla trafik elde etmek istiyorsanız, bu kılavuza bayılacaksınız. Hadi başlayalım.

Video İçeriklerini İki Katına Çıkarmak

Video yayınları gerçekten içerik pazarlamanın geleceği olabilir mi?
Evet!
Bir gerçek olarak işletmeler 2017 yılından günümüze kadar olan süreçte video kullanımını pazarlamalarının bir parçası olarak %38 oranında arttırdılar ve müşterilerin ise %72’si, yazı tabanlı içerikler yerine, video içeriklerini daha çok tercih ettiklerini söylüyorlar. Bu sebeplerden ötürü, içerikleri video yöntemiyle sunmak istiyorsanız ne yapıyorsanız onu bırakın ve yazıya odaklanmaya devam edin. Çünkü birazdan, binlerce saatimi geçirdiğim video içeriği hazırlama deneyimimden elde ettiklerimle sizlere işe yarar tavsiyelerde bulunacağım.

Video Başlangıçlarına Odaklanın

Youtube, Linkedin, Twitter… Videonuzu hangi platform için hazırladığınızın bir önemi yok. İş harika bir video içeriği hazırlamaya geldiğinde, giriş kısmı harika olmak zorunda. Youtube iç verileri gösteriyor ki, video içeriklerinin ilk 15 saniyesi ne kadar harika ise, izleyicileri bir o kadar videoyu seyretmek için teşvik ediyor. Bu da videolarımızın gösterişli ve animasyon haline getirilmiş logo ile başlamaması gerektiğine yönelik güçlü deliller sunuyor ya da direkt olarak konuya başlamak yerine, video başladığında, bahsedeceğimiz konunun neden önemli olduğunu anlatan 30 saniyelik girişler yapmanın ne kadar yanlış olduğunu gösteriyor ki bu benim de eskiden yaptığım bir hataydı.

Youtube’a Odaklanmak

Facebook video paylaşımları önemli ya da Instagram da bu şekilde. Fakat video içeriğine olması mümkün olan en yüksek izlenme sayısını edinmek için yapmamız gereken en önemli şey, Youtube’a odaklanmaktır. Peki neden?
İlk olarak Youtube, gezegenimizin en popüler websitesidir.

Popülerlik Sıralamasına Göre Websiteler

Fakat en önemlisi, yıllar geçse dahi Youtube üzerinden hala izlenme imkanımız olması. (Bunun aynısını Facebook, Instagram, Twitter ya da herhangi başka bir sosyal medya sitesi için söyleyemeyiz.)
Örneğin, şu an için benim kanalım aylık 200bin görüntülenme elde etmekte.

Ve bu izlenme sayılarının büyük çoğunluğu 6 ay önce yüklemiş olduğum videolardan gelmekte.

Hatta 2016 yılında yayınlamış olduğum bu video hala aylık olarak 21472 görüntülenme elde etmekte.

İçeriği Öneriler İçin En Uygun Hale Getirmek

Youtube’taki bir diğer harika şey, içeriklerinizi yeni kullanıcıların önüne getiriyor olması. Örneğin, Youtube Studio hesabıma göre, içeriklerimi her ay 149209 farklı kişinin gördüğünü söyleyebilirim.

Videolarınızın Youtube’da gözükmesinin en iyi yolu nedir? Önerilen videolar için uygun hale getirmek. Örneğin, her ay görüntülenmelerimin %28.3’i SEO kelimesinin aratılmasından gelmekte.

%40.9’u ise direkt olarak önerilen videolar kısmında gözükmesiyle gelen izleyiciler tarafından gerçekleşmekte.

Youtube önerilen videolarda daha sık çıkmak için; gelişen, popüler olan anahtar kelimeleri ve video tanıtım yazısını uygun hale getirmek bir gereklilik oluyor. Bunu yaptığınızda ise video içeriğiniz, en çok izlenen videoların yanında çıktığı için kullanıcıların dikkatini çekmekte başarılı oluyor.

Senaryo ile Çalışmak

Öncelikle bununla yüzleşelim. Kamera karşısına geçmek gerçekten korkutucu olabiliyor. Örneğin, kamera karşısına ilk geçtiğimde nasıl konuştuğumu dahi unuttum! Bu da benim videomda odaklanamadığım anlar olmasına yol açtı. Peki çözümü?

Senaryoyu okumak.
Bu basit adım, benim tamamen yeni bir atılım yapmamı sağladı.

Ne söyleyeceğimi ve nasıl söyleyeceğimi düşünmek yerine, daha önceden hazırlamış olduğum senaryoyu okumak tek ihtiyacım olan şeydi. Bunu yaptıktan sonraki rahatlığım videolarıma da yansıdı ve geniş kitlelere ulaşmam için büyük bir kolaylık getirdi.

  1. Bölümün Sonu
    2. bölümde E-mail kullanımından bahsedeceğim.

Author: Brian Dean
Source: https://backlinko.com/content-marketing-this-year

Original Source

Advertisement
Dating Website Marketing

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.